همه ی داشته های یک شرکت نرم افزاری

چند وقتی است که یکی از همکاران شرکت ما ، باید به خدمت سربازی بره و به همین علت چند وقتی است که در حال انتقال دانش به سایر همکاران شرکت هست . این دوستی که در حال رفتن هست ، مسئولیت یک سری از کارهای شرکت رو بر عهده داشته که به همین دلیل سایر کارمندان شرکت هیچ اطلاعی راجع به قضایای مرتبط با اون ندارن . قضیه انتقال دانش هم اصولا خیلی مهمه چون وقتی این شخص بره دیگه کسی مثل خودش نمی تونه مسئولیت اون بخش رو برعهده بگیره ، چون جزئیات رو پس از گذشت 3 – 4 سال سابقه بیشتر از بقیه می دونه .

بهرحال داستان از همینجا شروع میشه ، حتی اگر این شخص بره و نفر دوم بتونه دانش مرود نیاز رو از او کسب کنه ، کارها و وظایف این نفر دوم رو چه کسی انجام میده ؟ قاعدتا با حجم بسیار زیاد کار ( که قبلا دو نفر انجام می دادن ) روبرو میشه و معلوم نیست که تمرکزش رو روی چه بخشی بزاره . قاعدتا در چنین شرایطی شرکت باید به فکر نیروی جایگزین باشه ، و قاعدتا تا پیدا شدن نیروی جایگزین همین نفر دوم باید همه کارها رو انجام بده . و نکته مهمتر اینه که حالا همین نفره دوم هست که باید به علت عدم حضور مسئول اصلی ، دانش نسبی خودش رو ( با اگر ها و چه ها ) به شخص ثالث آموزش بده و قاعدتا از نفر سوم زیاد نمیشه انتظار داشت .

حالا اینکه در این میان (‌در این زمان انتقال دانش ) نفر دوم که کار سنگین تری داره ، چقدر می تونه به کارهای جاریو عقب افتاده اش و چه بسا کارهای جدید برسه یک طرف داستان هست و طرف دیگر داستان کار کردن بر روی جزئیات این بخش جدید هست . که این کار باعث به عقب افتادن بیشتر کارهای جاری وی خواهد شد .

با این اوصاف و اینکه کار همیشه برنامه نویس ها ، برنامه نویسی ( ‌و تولید نرم افزار ) بوده و در کلیت تفاوتی نداره ، دارایی یک شرکت نرم افزاری واقعا چیه ؟ آیا نرم افزار و محصولی که این برنامه نویس ها تولید می کنند ؟ و یا خود برنامه نویس ها ؟ و یا مدیری که باید این اشخاص و برنامه ها رو مدیریت کنه ؟ کمبود در کدام بخش باعث رو به زوال رفتن یک شرکت نرم افزاری میشه ؟

نظر شما چیه ؟

4 Responses to همه ی داشته های یک شرکت نرم افزاری

 1. افشار says:

  البته اگر همه کارهای نرم افزاری مطابق اصول واقعیش (مستند سازی، طراحی درست، پرهیز از کدهای به هم ریخته و…) انجام بشود مصائب مربوط به این طور قضایا به حداقل می‌رسد.

 2. مسعود says:

  به شما چه؟ مگه خودت کار و زندگی نداری؟ آونایی که معاف میشن حق نظر دادن ندارن. پارتی بازی! خودم میفروشمت.

 3. ماکسیم says:

  چیزی که نرم افزار و کار در این حوزه را منحصر به فرد میکنه، مستقل نبودن حوزه نرم افزاره، به طور واضح بگم این علم به تنهایی به درد همون قرمه سبزی هم نمیخوره و هر جایی که بخواد اجرایی بشه، احتیاج مبرم به اطلاعاتی داره که مربوط به حوزه تخصصی دیگه ای میشه. این مورد باعث میشه که دانش افراد شاغل در این حوزه همواره در حال بسط و توسعه باشه. اگه مجموعه ای بخواهد از آفت این امر دور بمونه که البته واقعا کار دشواریه، جدا از تعاریف به اصطلاح IT-MANها، که این جور وقتها حرف از سیستمهای مدیریت دانش میزنند، من فکر می کنم که میشه چندتا راه حل ارائه داد:
  1- وارد هر موضوع و زمینه کاری نشود، به عبارت دیگر علاوه بر حوزه نرم افزار، حوزه تخصصی فعالیتهای شرکت به صورت قابل اکتسابی، مشخص و ثابت باشند.
  2- پروسه تولید محصولات به صورت عرضی تقسیم شوند نه طولی (مانند خط تولید در مفاهیم تولید سیاست گذاری شود نه مانند مجموعه تولید فرش دست باف) که برای این مورد، باید نوآوری های دخیل در تولید از بین رفته و استاندارد سازی (به هر نحو) حاکم شود.
  3- هم پوشانی اطلاعاتی داشته باشیم، اگر دانش لازم برای راهبری یک محصول هزار مورد ارزیابی شود، جمع دانش تک تک افراد درگیر در پروژه باید دو هزار مورد باشد. در واقع برعکس پایگاه داده (هر چند با صرف هزینه بیشتر) افزونگی اطلاعات از مزایای تیمهای نرم افزاری به حساب می آید.
  4- راه حل افشار با جدیت و صحت رعایت شود.

  استفاده از ترکیبی از این موارد، ریسک چنین اتفاقاتی را به حداقل میرساند.

 4. امید says:

  یک روش مدیریت مهندسی نرم افزار هست به اسم xp که میگه همیشه باید تمام کارها رو همه انجام بدن حتی اگه بلد نیستند باید برن یاد بگیرن می دونی چرا؟ چون همیشه اگه یه شرکت برای یک کار فقط متکی به یه نفر باشه یعنی اون فقط بتونه این کارو انجام بده اون یه نفر یهو به خودش میگه چرا من از اینجا نرم و خودم یه شرکت نزنم اینجوری شرکت اول لنگ می مونه و جالب اینکه طبق تجربه این سیکل همینجور ادامه پیدا می کنه یعنی خودشم بعدا اسیر همین مسئله میشه!
  به xp عمل کنید. می ارزه.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: