همکاری در پروژه های کدباز با تیم های بین المللی

نمی دونم تا حالا شده به نحوه کاری که  توی شرکت می کنید ، فکر کنید . و اینکه نحوه و فرآیند انجام کارها چقدر بین المللی هست ؟ منظورم اینه که اگر اتفاقی بیفته و شما قصد خروج از کشور رو داشته باشید ، فکر می کنید که می تونید خارج از ایران هم برنامه بنویسید ؟ اصلا به چه دانشی برای کار با تیم های خارجی نیاز هست ؟

اصلا به نظر شما شرکت های تولید نرم افزار خارجی ، از نظر چرخه و فرآیند تولید محصول و نحوه کار تیمی چقدر با ایرانی ها یک شکل هستند ؟ خود من به شخصه در حال حاضر توی شرکت فراکنش کار می کنم و از خیلی از جهات مطمئنم که یکی از high-tech ترین شرکت های نرم افزاری ایران ه ، اصول مهندسی نرم افزار توش رعایت میشه ، اکثر موارد مستند سازی میشه ، کدهای نوشته شده پس از مدتی بهینه میشه ، شرکت دارای برنامه پشتیبانی هست ، بچه های تیم از برنامه های کار جمعی مثل sourcesafe و چیزهایی از این قبیل استفاده می کنن ، حتی کارها در یک برنامه Issue Tracker تعریف میشه و تقریبا هر چیزی یک نظم و دیسیپلین خاص خودش رو داره . البته در خیلی نقاط هم ضعف هایی هست ولی اون موارد به بحث امروز مربوط نیست .

Afshar Mohebbi

Afshar Mohebbi

چند وقت پیش یکی از همکارهای شرکت ما ( که خیلی هم به کار با خارجی ها علاقه مند هست ) به سرش زد که توی چند تا از پروژه های کدباز همکاری کنه واسه همین هم یک پروژه آزمایشی توی codeplex ایجاد کردیم و قرار شد کمی باهاش کار کنیم تا وقتی که کار با خود codeplex رو یاد گرفتیم ، روی پروژه های دیگه بتونیم همکاری کنیم ( حالا در هر بخشی ) یک پروژه با نام tp7200 ( مخفف test project ) ایجاد شدو ما سریعا شروع کردیم به کار با بخش های مختلف سایت . خیلی از بخش ها سریعا مشخص شدند ، نحوه تعریف کار و work item ها ، نحوه ایجاد بحث ، و خیلی موارد دیگه اما وقتی قرار شد که پروژه رو publish کنیم متوجه شدیم که ما اصلا پروژه ای تعریف نکردیم که بتونیم اون رو publish کنیم .

همون طور که گفتم ما توی شرکت ( بخاطر تعداد نفرات کم ) از SourceSafe استفاده می کنیم و این برنامه همه نیازهای ما رو برآورده کرده ، اما codeplex از Team Foundatio Server استفاده می کنه که کار با اون متفاوت از sourcesafe هست ; البته در کلیت یکی هستند . ما هم خیلی از کارها رو مثل گرفتن solution از سرور وارد شدن به برنامه و غیره رو خیلی سریع انجام دادیم اما هر کاری کردیم نحوه اضافه کردن فایل به اون رو نفهمیدیم . این قضیه گذشت تا اینکه مدت یک ماهه ما برای اضافه کردن فایل به پروژه و publish کردن اون به سر اومد و کل پروژه از سرور codeplex پاک شد .

ما ماندیم و یک دل خون که چه حیف (‌البته این هم بگم که ما واقعا وقت زیادی برای این کار نزاشتیم ، شاید جمعا و در کل 10 ساعت هم نمیشد ولی این تعداد ساعت هم برای یک سری برنامه نویس که فکر می کنن خیلی هم high-tech هستند خیلی بده که پروژه روی یک سرور حذف بشه .) از اون به بعد برای خود من سوال هست که خارجی ها برای کار کردن با همدیگربه چه دانش های ابتدایی نیاز دارند ؟ چه چیزهایی در کار تیمی موثر و لازم هست ؟ آیا صرف دانش برنامه نویسی یک شخص رو در این امر بی نیاز می کنه و یا کار تیمی هم از اهمیت خاص خودش برخورداره؟

در اولین فرصت یک پروژه آزمایشی دیگه هم روی همون سرور درست می کنم تا ببینم چجوری میشه یک فایل به پروژه اضافه کرد ، اگر کسی می دونه لطفا راهنمایی کنه . شما هم اگر فکر می کنید کهمی تونید با خارجی ها کار کنید کافیه توی یک پروژه کدباز روی codeplex عضو شید تا ببینید ، سطح دانش واقعیتون چقدره .

نظر شما چیه ؟

5 Responses to همکاری در پروژه های کدباز با تیم های بین المللی

 1. تشکر واقعی از این همه لطفی که به من دارید

 2. fxf.ir says:

  با سلام وعرض خوشامدگویی به شما دوست برای پیوستن شما به جامعه اف ایکس اف
  خواهش ما این است که دامنه ای را که ثبت کرده اید را به دوستانتان نیز بدهید

 3. Vahid says:

  در codeplex از svn هم مي‌تونيد استفاده كنيد:
  http://vahidnasiri.blogspot.com/2008/10/subversion.html

 4. a says:

  شاید برای پاسخ دیر باشد ولی من این پست را الان دیدم. نمی‌دانم هنوز به این موضوع فکر میکنید یا نه ولی روشش این است:

  وقتی به داخل اکانتتان می روید. در صفحه اول پروژه خودتان که باشید. از نوار بالا روی Downloads کلیک کنید. در صفحه جدید دقیقا در زیر نوار منوی بالایی یک لینک به نام Create New Release وجود دارد. آنرا بزنید. در صفحه جدید در مورد Release مورد نظر توضیح دهید و در نهایت فایل مورد نظرتان (که می‌تواند SourceCode یا Binary و … باشد) را Upload کنید. بقیه موارد واضح است.

  راستی یک موضوع مهم! فکر میکنم اگر شما به پروژه ها بین المللی بپیوندید نباید نگران بلد نبودن چیزی باشید. اعضاء این قبیل تیم‌ها برای مثال همین سوال شما را نیز پاسخ می‌دادند. اکثر آنها مثل همکاران ایرانی ما نیستند که وقتی کسی چیزا را نمی‌داند مصخره‌اش کنند و یا وقتی خودشان چیز کوچکی را می‌دانند فکر کنند خدا هستند و بقیه، بندگان خدا. (البته خدایی که هیچ چیز خلق نمی‌کند!)

  موفق باشید.

 5. a says:

  ‫این همان کامنت قبلیست که RTL شده:

  ‫شاید برای پاسخ دیر باشد ولی من این پست را الان دیدم. نمی‌دانم هنوز به این موضوع فکر میکنید یا نه ولی روشش این است:

  وقتی به داخل اکانتتان می روید. در صفحه اول پروژه خودتان که باشید. از نوار بالا روی‫ Downloads کلیک کنید. در صفحه جدید دقیقا در زیر نوار منوی بالایی یک لینک به نام‫ Create New Release وجود دارد. آنرا بزنید. در صفحه جدید در مورد‫ Release مورد نظر توضیح دهید و در نهایت فایل مورد نظرتان ‫(که می‌تواند ‫SourceCode یا‫ Binary و … باشد) را‫ Upload کنید. بقیه موارد واضح است.

  راستی یک موضوع مهم! فکر میکنم اگر شما به پروژه ها بین المللی بپیوندید نباید نگران بلد نبودن چیزی باشید. اعضاء این قبیل تیم‌ها برای مثال همین سوال شما را نیز پاسخ می‌دادند. اکثر آنها مثل همکاران ایرانی ما نیستند که وقتی کسی چیزا را نمی‌داند مصخره‌اش کنند و یا وقتی خودشان چیز کوچکی را می‌دانند فکر کنند خدا هستند و بقیه، بندگان خدا. ‫(البته خدایی که هیچ چیز خلق نمی‌کند!)

  ‫موفق باشید.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: