نیازمندی‌های تغییر مکان یک شرکت نرم افزاری

 

Faraconesh Logo

Faraconesh Logo

چند وقتی میشه که بحث تغییر مکان شرکت ما به یک جای دیگه مطرح شده و البته با اینکه این بحث هنوز قطعی نیست ، بحث کارهایی که باید قبل از انتقال به مکان جدید بکنیم کمابیش مطرحه . به نظر من برای یک شرکت نرم افزاری که کارش صرفا به کامپیوتر بسته است و تقریبا بیشتر دارایی اون رو شامل میشه ، مواردی نظیر چک کردن کلیه سیستم ها ، بررسی صحت سلامت هر سیستم ، بررسی شرایط سیستم هایی که استفاده نمیشن ، شرایط سیستم هایی که از کار افتاده شدن و هیچ کسی از اونها استفاده نمی کنه و مواردی از اینها مهمه .

اما مسلما بجز اینها موارد مهم دیگری هم هست که ممکنه در حالت عادی به فکر کسی نرسه و یا کسی بهش توجه نکنه ، مواردی که به نظر من بعضا از شرایط فوق هم مهمتره ، یکی از مهمترین این شرایط اطلاع رسانی به مشتریان فعلی شرکت ، از تغییر مکان شرکت هست . اینکه شما بتونید بعد از تغییر مکان مشتری خودتون رو همچنان ( با وجود این بازار شگفت انگیز نرم افزاری ) حفظ کنید ، واقعا کار سختیه . (‌البته بماند که در ایران همه مشتری های یک شرکت غالبا بسته به اشناها و لینکهایی میشه که صاحبان یک شرکت در ادارات دولتی دارند !)

نکته دیگه که به نظر من می رسه تغییر آدرس شرکت در تمام مکتوبات شرکت هست . منظورم هر کارت ویزیت یا بروشور ( بخصوص که ما در حال حاضر در حال تهیه یک بروشور هم هستیم ) مستندات ارائه شده به مشتریان ، یا طرح های در دست اجرای شرکت و هر مستند دیگه ای می‌تونه باشه .

چیز دیگه ای که میشه بهاون اشاره کرد ( که البته در بعضی شرکت ها اصلا اهمیت نداره و در بعضی شرکت ها واقعا به اون بها داده میشه ) میزان رضایت کارمندان و برنامه نویسان شرکت از مکان جدید شرکت هست . فکرش رو بکنید که همه برنامه نویس های شرکت شما ساکنان مثلا غرب تهران باشن و شما ناگهان شرکت رو به شرق تهران ببرید و یا برعکس ، قاعدتا در چنین شرایطی به میزان قابل توجهی از این انرژی و زمان مفید کاسته خواهد شد و شرکت نهایتا باید این ضرر را تحمل کند . مطمئنا مکانی که به محل سکونت کارمندان یک شرکت نزدیک باشد ، تاثیر بسزایی در کارکرد افراد خواهد داشت . البته مسلما این مورد برای یک شرکت کوچک ( تقریبا 80درصد شرکتهای ) نرم افزاری صادق است ،‌چراکه بیشتر شرکتهای نرم افزاری از تعداد کمی برنامه نویس و سهامدار تشکیل شدند و غالبا تعداد آنها زیر 15 – 20 نفر است . مسلما با یک بحث می شود بر روی یک نقطه که برای همه مناسب باشد ( یا اکثریت ) تصمیم گرفت .

البته موارد کوچک دیگری هم هست که از درجه اهمیت کمتری برخوردار است . این بحث رو اینجا می نویسم که اگر دوستی مورد دیگه‌ای به ذهنش می‌رسه با من تقسیم کنه تا ما هم به اون توجه کنیم . نهایتا فکر کنم برای خیلی ها بحث مفیدی بشه .

لطفا نظرتون رو برای تغییر محل شرکت نرم افزاری بنویسید .

One Response to نیازمندی‌های تغییر مکان یک شرکت نرم افزاری

  1. سید حسین معصومی says:

    شما با اجازه کی می خواید جای شرکت رو عوض کنید؟

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: