نصب گام به گام SQL Server 2008

نصب SQL Server 2008 نسبت به همتای قدیمی ترش ، یعنی SQL Server 2005 کمی تفاوت کرده و لازم دیدم که یک مطلب راجع به آن بنویسم . در ضمن از آنجا که هنگام نصب این برنامه امکاناتی که روی سیستم خودم هست وجود نداشت و عملا هیچ برنامه دیگری به غیر از visual studio روی آن نصب نبود ، عکسهای مورد استفاده با حجم بالا و با کیفیت پایین آورده شده ( چون از paint ویندوز استفاده کردم ) ، برای همین پیشاپیش بابت حجم بالای عکس‌ها عذر می خوام . برای دریافت همه عکس‌های پروسه نصب چه آنهایی که در این مطلب استفاده شده‌اند و چه آنهایی که استفاده نشدند ، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید .

همچنین در مورد کارکرد و توضیحات و مستندات و تغییرات و هر چیز دیگه‌ای که مربوط به SQL Server 2008 میشه ، وبلاگ “مسعود رمضانی” از همکارهای شرکت ما رو، می تونید دنبال کنید .

SQL Server 2008

SQL Server 2008

نیازمندی‌های پیش از نصب

پیش از نصب SQL Server 2008 باید Service pack 1 را برای Visual Studio 2008 و البته Framework 3.5 نصب کنید .

Visual Studio 2008 Service pack 1 در ؘ?ل نصب

Visual Studio 2008 Service pack 1 در حال نصب

پس از نصب می توانید هر دو Service pack می توانید برای نصب SQL Server 2008 اقدام کنید – اگر قبل از نصب این دو سرویس پک – اقدام به نصب SQL Server 2008 کنید ، برنامه نصب SQL Server به شما پیغام می دهد که اول باید این سرویس پک را برای framework 3.5 و visual studio نصب کنید . البته در نسخه ای از SQL Server 2008 که من از آن استفاده می کردم ( نسخه Enterprise ) خود برنامه نصب کننده SQL Server فایل Framework3.5 Service pack 1 را داشت و من ا استفاده از همان برنامه اقدام به نصب کردم . ( لینک سرویس پک 1 ویژوال استودیو 2008 را بالا گذاشتم ) 

لزوم Reboot سیستم پس از نصب Visual Studio 2008 SP1

لزوم Reboot سیستم پس از نصب Visual Studio 2008 SP1

نکته : ‌نصب سرویس پک 1 برای ویژوال استودیو – در سیستمی که من از آن استفاده می کردم ، حدود چهل – پنجاه دقیقه طول کشید، بنابراین بهتر است در طول نصب به فکر انجام دادن کار دیگری باشید که وقت شما از دست نرود .

یادآوری : در طول نصب سرویس پک 1 برای ویژوال استودیو – بغیر از گزینه Next و تاییدیه نصب ، هیچ سوال دیگری از کاربر پرسیده نمی شود . پس با خیال راحت به انجام کارهای دیگر مبادرت بورزید . و در انتها فقط یک دکمه Finish  و البته یک Restart پس از نصب لازم است .

یکی از نیازمندیهای پیش از نصب SQL Server 2008

یکی از نیازمندیهای پیش از نصب SQL Server 2008

هنگام نصب SQL Server 2008 اگر مورد دیگری باشد که برای نصب ، لازم باشد ، برنامه نصب کننده به شما پیغام داده و آن را برای شما نصب می کند ،‌برای مثال در سیستمی که من اقدام به نصب کردم احتیاج به بروزرسانی در Windows Installer بود که خود Installer برنامه آن را برای من نصب کرد و پس از آن – یکبار احتیاج به Reboot سیستم بود . که سیستم را شخصا reboot کردم .

فرآیند نصب نکته خیلی خاصی ندارد و فقط کمی تغییر کرده . وقتی صفحه اول نصب باز می‌شود باید از بخش Installation بر روی New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing Installation را انتخاب کرد . سایر گزینه‌ها مربوط به Cluster هست که تقریبا توی ایران هیچ کسی باهاش کار نداره ( احتمالا یکی دو تا شرکت که data center یا همچین چیزی دارن نیاز به یک همچین چیزی پیدا می کنن – البته مبحث clustering ، از نکات خیلی جالبه که در آینده به معرفی اون هم خواهیم پرداخت )

گام اول در نصب SQL Server 2008

گام اول در نصب SQL Server 2008

 بعد از این که روی لینک بالا کلیک کردید ، برنامه نصب کننده یک بررسی می کنه و از سیستم شما یک گزارش تهیه می کنه که شما چه چیزهایی رو آماده کردید و چه چیزهایی هنوز آماده نیست . به عبارت دیگر در یک لیست موارد مورد نیاز نصب و میزان آمادگی اونها به شما نشان داده می‌شود .

گزارش پیش از نصب از نیازمندی‌های SQL Server 2008

گزارش پیش از نصب از نیازمندی‌های SQL Server 2008

بعد از اون باید شماره سریال SQL Server رو وارد کنید . من عکس این قسمت رو نمی زارم ( که کپی رایت رعایت بشه ، البته نه برای ایرانی‌ها که شامل رعایت کپی رایت نمیشن ، بلکه برای اینکه برادران استکبار جهانی نتونن شماره سریال رو ببینن ) ، ولی هر کسی به شماره سریال Enterprise احتیاج داشت به من e-mail بزنه ، من هم براش شماره سریال رو می فرستم : آدرس ای-میل من n.hajloo@gmail.com

مرحله بعدی موافقت با License Agreement برنامه است که توی ایران شده کلیک کردن و تیک زدن یک چک باکس مزاحم . پس بدون اینکه وقتتون رو تلف کنید و یک کلمه از اون رو بخونید روی چک باکس یک تیک بزنید و روی next کلیک کنید .

بعد از این کار برنامه نصب کننده ، یکسری فایل ( Setup Support Files ) رو روی سیستم شما نصب می کنه ، که اصلا چیز مهمی نیست و بعد از اون یک گزارش به شما نشون میده از وضعیت سیستم شما قبل از نصب که اگر مشکلی دارید برطرف کنید تا برنامه SQL Server 2008 به خوبی نصب بشه .

گزارشی از وضعیت سیستم شما ، پیش از نصب SQL Server 2008

گزارشی از وضعیت سیستم شما ، پیش از نصب SQL Server 2008

قدم بعدی انتخاب مواردی هست که شما به اون احتیاج دارید ، مثل Reporting Service  و غیره ( من همه موارد رو انتخاب کردم )

مورد بعدی که بسیار مهم هست انتخاب SQL Server Instance Name هست که شما بعدا در برنامه ها با اون کار می کنید . من در این مورد نام Instance رو عوض نکردم ، ولی مسیر اون رو از درایو C که محل نصب بود به درایو D تغییر دادم ، این کار باعث میشه که با بزرگ شدن Database ها درایو C پر نشه و سیستم با مشکل روبرو نشه

مشخص کردن SQL Server Instance Name و مسیر ذخیره سازی Databaseها

مشخص کردن SQL Server Instance Name و مسیر ذخیره سازی Databaseها

پس از اون گزارشی از محل نصب engine و محل ذخیره سازی databaseهای SQL Server به شما نشون داده میشه .

قدم بعدی مشخص کردن Service Account که بخش بسیار مهمی هنگام نصب هست ( البته متاسفانه از این بخش مهم نتونستم عسی بگیرم (‌چون فراموش کردم )) در این بخش باید برای همه سرویس های SQLServer یک کاربر پیش فرض انتخاب کنید که این کاربر می تونه متفاوت باشه ( در حالت عادی و وقتی این بخش روبروی شما قرار می‌گیره یکی از سرویس ها دارای کاربری با نام : ‌NT AUTHORITY\NetworkService  هست ، از اونجا که این بخش خیلی حساسه و من قبلا یکبار این کاربرها رو با نام کاربری خودم ادامه داده بودم و به مشکل خوردم اینبار به توصیه یکی از دوستان (افشار محبی) از همین کاربر پیش فرض برای همه سرویس ها استفاده کردم یعنی اسم کاربر NT AUTHORITY\NetworkService رو که در یکی از سرویسها استفاده شده بود کپی کردم و در سایر گزینه ها paste کردم . و از اونجا که پس از نصب به مشکلی در استفاده برنخوردم توصیه می‌کنم شما هم هنگام نصب از همین کاربر استفاده کنید .

‌tab دیگر در این بخش ، ‌تعیین کننده collation هست که به ازای ایجاد هر database ، تغییرات زبان رو ( که البته شامل فارسی نمیشه ) روی اون database اعمال می‌کنه . -( احتمالا در آینده ای نه چندان نزدیک یک مطلب راجع به collation هم بنویسم )

قدم بعدی که یکی از مهمترین مراحل نصب هست ، انتخاب نوع ورود به sql server هست ( که البته معمولا روی mixed mode تعیین میشه ) بر روی 2 کادر password باید کلمه عبور user sa رو بنویسید و این کلمه عبور هیچ ربطی به لیست کاربرانی که پایین به عنوان Administrator های sql server اضافه می کنید نداره ( شما می تونید تعداد زیادی از کاربران رو به عنوان مدیر sql server انتخاب کنید )

توجه داشته باشید که انتخاب حداقل یک مدیر الزامی است . و اگر نوع کارکرد رو Mixed mode بزارید حتما باید یک password برای کاربر sa تعیین کنید وگرنه برنامه نصب اجازه ادامه کار رو نمیده .

مشخص کردن نوع کارکرد SQL Server و تعیین مدیر

مشخص کردن نوع کارکرد SQL Server و تعیین مدیر

در بخش بعدی اگر Analysis Services رو هنگام نصب ، انتخاب کرده باشید باید کاربر Administrator اون بخش رو هم مشخص کنید . ( شما می تونید کاربری متفاوت از کاربر مدیر Database Engine انتخاب کنید ، ولی من یک کاربر مشابه ( Administrator سیستمی که SQL Server روی اون نصب شده بود رو ) به عنوان مدیر بخش‌های مختلف انتخاب کردم .

قدم بعدی انتخاب Mode به کارگیری SQL Server 2008 هست که آیا بصورت تکی استفاده می شود و یا در کنار Sharepoint و … ( من حالت پیش فرض یعنی native رو انتخاب کردم چون از Sharepoint استفاده نمی کردم )

در مرحله بعدی اگر می خواهید از مراحل نصب یک گزارش به مایکروسافت بفرستید تیک‌های مربوطه را علامت گذاری کنید ( خود نم همیشه این تیک‌های بی اهمیت را میگذارم و مطمئنم در صورت بروز خطا ، گذاشتن این تیک‌ها به نفع من خواهد بود )

نهایتا یک گزارش از تمامی موارد سپری شده در طول نصب به شما نشان داده می‌شود و اگر شما تنظیمات را اشتباه انجام داده باشید ، در این بخش متوجه خواهید شد ، اما اگر مشکلی نباشد براحتی می‌توانید ادامه دهید ) .

گزارش نهایی پیش از آغاز نصب SQL Server 2008

گزارش نهایی پیش از آغاز نصب SQL Server 2008

در بخش بعدی مواردی که بر رو سیستم شما نصب خواهد شد به شما در غالب یک tree نشان داده می‌شود .

و نهایتا پروسه نصب SQL Server 2008 آغاز می‌شود .

و پس از نصب گزارشی از موارد نصب شده و خطاهای رخ‌داده هنگام نصب به شما نشان داده می شود .

گزارشی از موارد نصب شده و خطاهای رخ داده هنگام نصب SQL Server 2008

گزارشی از موارد نصب شده و خطاهای رخ داده هنگام نصب SQL Server 2008

قهوه

قهوه

نهایتا در آخرین مرحله شما از نصب موفقیت آمیز SQL Server 2008 آگاه شده و پنجره نصب را با دکمه Close می بندید .

به SQL Server 2008 خوش آمدید ، برنامه را باز کرده و یک قهوه برای خودتان بریزید . از تکنولوژی جدید لذت ببرید . برای دریافت همه عکس‌های پروسه نصب چه آنهایی که در این مطلب استفاده شدند و چه آنهایی که استفاده نشدند ، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید .

SQL Server 2008 Management Studio Splash Screen

SQL Server 2008 Management Studio Splash Screen

37 Responses to نصب گام به گام SQL Server 2008

 1. Vahid says:

  collation فارسي يا Persian هم در ليست بود. (من دارم استفاده مي‌كنم)

 2. mahdi says:

  به نام خدا
  با سلام و خسته نباشید . از شما کمال تشکر و قدردانی را دارم خیلی عالی بود.

 3. khalilzadeh says:

  ba salam kheily komak shod mamnoon

 4. حسن آهنگری says:

  با سلام و احترام،
  میخواستم بدونم SQL2008 روی چه سیستم عاملی عمل میکند؟ من آن را روی ویستا بیزنس نصب کردم ولی با پیغام خطا در اتصال به Database Engine مواجهه شدم!!!

 5. masood says:

  salam khaste nabashid vaghean kheyli ziad az zahmati ke keshidid mamnoonam

 6. ايمان says:

  با سلام
  مرسي از راهنماي خوبتون
  يك نكته فقط در مورد collation بگم كه فارسي رو هم ساپورت ميكنه
  مدلش رو persian_100_ci_as انتخاب كنيد
  با تشكر

 7. حميد says:

  سلام
  استاد محترم از مطالبي كه در اين خصوص ارائه نموديد بسيار ممنون و كمال تشكر دارم

 8. فائزه says:

  سلام
  ممنون از توضیح خوبتون.
  فقط یه سوال داشتم،فرق Visual Studio 2008 Service Pack 1 با خود Visual Studio 2008 چیه؟و می دونید چرا خود Visual Studio 2008 نمی تونه جوابگوی نصب این برنامه باشه؟

 9. ج: فائزه
  خود VS 2008 با VS 2008 sp1 تغییرات زیادی در namespaceها و dll ها کرده و خیلی چیزها اضافه شده در کل تغییرات زیادی در libraryهای اون داده شده و چون sql server 2008 در صورتی که vs نصب باشه باید به اون هم سرویس بده. چون یکسری چیزها تغییر کرده باید با آخرین تغییرات خودش رو هماهنگ کنه طوری که مشکلی پیش نیاد.
  امیدوارم جوابتون رو گرفته باشین و به این هم توجه کنید که احتمالا خود sql هم از یکسری libraryهای sp1 استفاده کرده.

  در این مورد وبلاگ افشار محبی رو مطالعه کنید که یک مطلب راجع به این تفاوت ها نوشته. لینک وبلاگ سمت راست وبلاگ با عنوان نوشته های یک برنامه نویس دلخسته قرار گرفته

 10. لیلا says:

  واقعا ممنون. مطلبتون خیلی عالی و کاربردی بود.

 11. لیلا says:

  وقتی داشتم sp1 رو نصب می کردم خطای 0x80200010 رو داد.چی کار می تونم کنم؟

 12. پ : لیلا.
  اگر منظورتون از sp1 دقیقا sql server 2008 service pack 1 هست من احتمال میدم که مشکل بوجود اومده برای firewall باشه
  یک بار فایروالتون رو disable کنید و مجددا تلاش کنید. البته اگر مشکل حل نشد لطفا متن کامل پیغام رو هم اینجا بنویسید

 13. لیلا says:

  سلام. ممنون از پاسختون.
  وقتی می خوام SP1 مربوط به Visual stadio رو نصب کنم این خطا رو می ده.
  SP رو از سایت مایکروسافت دانلود کردم.
  باید همزمان با نصب به اینترنت هم متصل باشم؟

 14. لیلا says:

  هم روی ویستا اورجینال امتحان کردم هم XP ولی تفاوتی نکرد.
  FireWall ویندوز و Smart Security رو هم Disable کردم.

 15. shakeri says:

  با سلام و خسته نباشید
  هنگام نصب isa server از ورژن 2004 تا 2008 هنگامی كه به نصب sql می رسد پیغام خطا می دهد و نصب نمی كند
  چند دفعه ویندوز سرور 2003 و 2008 را عوض كردم بازم هم نشد
  اگر راهنمایی كنید خیلی ممنون می شم

 16. lمانا says:

  خیلی عالی بود .ممنون از لطفتون

 17. aysel says:

  az amozesheton vagean mamnonam kheili be dardam khord
  dasteton dard nekone

 18. سلام
  از مطلب عالیتون بسیار متشکرم.
  تو رو به خدا یه شماره سریال ویژوال استودیو 2008 برام میل بزنید!!!…

 19. امیر ایمانی says:

  با سلام
  چطور این برنامه visual studio sp1 که 800 مگابایت بدست بیارم؟ میشه راهنمایی کنین

 20. bm says:

  salam
  man mikham 1 dokme tamas ba ma ra dar websitam bezaram mesle shoma momkene rahnemaee konin ke chetor en kar ra anjam dadin

 21. mahshid says:

  collation فارسي يا Persian را من در هنگام نصب تنظیم نکردم. آیا می شود آن را بعدا تنظیم کرد؟

 22. اردوان says:

  دوست عزیز با تشکر از مطالب خوبت
  مراحل بالا رو مو به مو اجرا کردم آخر کار تو پنجره Installation Rules ایراد :
  Prevoius release of Microsoft Visual Studio 2008
  گرفته جالب اینجاست که من قبلا ویژوال استودیو 2008 رو نصب کردم بدون هیچ اشکالی! لطفا اگه میشه راهنمایی کنید
  email: ardavan.hariry@gmail.com
  با تشکر
  اردوان

 23. پاسخ اردوان – باید سرویس پک یک ویژوال استودیو ۲۰۱۰ را حتمانصب کنی

 24. مهرداد says:

  مرسی کلی کارمو راه انداختی قربونت

 25. محبوبه says:

  سلام مممنونم از مطالبتون
  من میخام تازه شروع کنم میشه بیشتر بهم راهنمایی کنید!!!؟

 26. mona says:

  ba salam
  matalebeton kheili khobe
  vaghan mamnon az zahamateton

  soali ke daram ine ke man ro systemam sql server 2008 nasb kardam
  bedone hich moshkeli ya hata peyghami ke bege service pack bayad ghablesh nasb beshe

  hala moshkel injas ke harvaght ke table hamo taghir midan (taghir dar primary key ,..) emkane ijade taghir behem nemide yani save nemishe vase raf`e in moshke bayad biam script table ro begiram table ro delet konam va bad dobare save konam

  moshkel az sql hast ya bekhatere service pack haii ke nasb nashode???

  tanx

 27. سلام
  ممنون از آموزشتون ..
  خیلی به دردم خورد

 28. مرجان says:

  سلام.مطالب مفیدی بود

  پاسخ به اردون:
  اگر هنگام نصب SQL Server 2008 با مشکل زیر روبرو شدید می توانید از روش زیر جهت نصب استفاده کنید:

  خطا :

  .Rule “Previous releases of Microsoft Visual Studio 2008” failed
  A previous release of Microsoft Visual Studio 2008 is installed on this computer.
  Upgrade Microsoft Visual Studio 2008 to the SP1 before installing SQL Server 2008

  روش رفع خطا :

  ابتدا قبل از نصب SQL Server 2008 کلید رجستری زیر را تغییر نام دهید :

  : Rename the following registry Key

  HKey_Local_Machine\Software\Microsoft\DevDiv\Vs\Servicing\9.0 —Rename to —-> ali

  حال شروع به نصب نمایید.

 29. rali says:

  daste golet dard nakone, khoda yek dar donya heza dar akherat behet bede nane jan.boos

 30. fateme817 says:

  سلام واقعا ممنون ، نمی دونم چطوری تشکر کنم خیلی بهش نیاز داشتم

 31. zahra says:

  salam.man hame masiro dorost raftam vali dar akhar error mide:previouse releases of microsoft visual stadio sp1
  man ino nasb kardam vali bazam hamin moshkelo dare.lotfan rahnamaee konid

 32. bahar says:

  سلام
  لطفا برا من سریال نامبر بفرستید

 33. vahid says:

  ممنون از مطلبی که گذاشته بودین

  خیلی کاربردی هست . کار منو که راه انداخت
  باز هم ممنون و موف باشید

 34. kaveh says:

  salam vaghean matlabe jalebi bud bara man kheyli mofid bud khaste nabashid va daste shoma dard nakonad. man ba sql server 2000 kar kardam faghat ey kash bad az marahele nasb faghat nahveye shuru be karesh ro ham mokhtasaran mifarmudin. ba tashakor az kare jalebetun

 35. f.vahedi says:

  thank you
  very useful

 36. leila sepehri says:

  salam khoobin? man mikham ye saite tarahi konam ba asp.net mishe komakam konid? ye faile amoozeshi baram bezarin?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: