مالیات بر کدام ارزش افزوده

تابستان امسال قانون معروف مالیات بر ارزش افزوده به تصویب رسید و ماجراهای زیادی رو در صنف‌های مختلف به دنبال داشت . صنف‌هایی که دارای قدرت ( بخوانید رانت ) بودند توانستند از پرداخت این مالیات معاف شوند ( بخوانید دور بزنند ) . مثلا صنف فرش و طلا در حال حاضر هیچ مالیاتی بر ارزش افزوده کالاهایشان ( که بعضا سر به فلک هم می‌کشد ) نمی پردازند ،‌البته دولت بخصوص برای طلا توجیهات بسیار زیادی دارد . که البته برای هیچ صنف دیگری صادق نیست!! از اینها که بگذریم این قضیه برای نرم افزاری‌ها از جهات مختلف قابل بررسی است . توصیه می‌کنم مطلبی را که وبلاگ رادمان ، اینجا در این ارتباط نوشته مطالعه نمایید.

 

لوگوی مالیات بر ارزش افزوده

لوگوی مالیات بر ارزش افزوده

به نوشته رادمان :‌ هر شرکت نرم افزاری که نرم افزار فروش و یا فروشگاه نوشته شد، مجبور شد بسته به اینکه برنامه اش چقدر گسترش پذیر است، یک اصلاح غیر ساختاری یا ساختاری در سیستمش ایجاد می کرد تا بدینوسیله شرکتهای خریدار این نرم افزار بتوانند در فاکتور ها و گزارشهای اظهارنامه ای مرتبط، قانون جدید را اعمال کنند.  ( ادامه بحث را همانجا دنبال کنید )

اما نکته ای که برای من همیشه جالب بوده ،‌این است که مالیات بر ارزش افزوده اصولا با توجه به اسمش ، بر کالاهایی اعمال می شود که دارای یک ارزش افزوده نسبت به سال قبل باشند . البته اینکه تعریف این مالیات بر ارزش افزوده چه می‌تواند باشد خودش جای بحث است اما با توجه به تعریف بالا شما کدام نرم افزار را در دنیا (‌در تمام دوران) سراغ دارید که قیمت آن محصول ، یک سال پس از تولید ، از قیمت همان محصول در موقع ارائه به بازار بیشتر باشد ؟

مالیات

مالیات

اصولا و بر طبق منطق تمامی نرم افزارها پس از گذشت یک سال از ارائه آنها از ارزش آنها کاسته شده و با قیمت پایین تری به فروش می رسند . (‌حتی در صورت ثابت ماندن قیمت در ایران – برای بعضی نرم افزارها ) با توجه به نرخ صعودی تورم ، همان نرم افزار نسبت به سال گذشته با قیمت کمتری به دست مشتری می رسد .

البته در ایران احتمالا منظور از ارزش افزوده ( در صنعت نرم افزار ) این است که آقای شرکت نرم افزاری ، شمایی که  محصول نرم افزاری تان (‌فقط نرم افزاری چون اصولا در سخت افزار یک جنش دوبار فروخته نمی‌شود !!! ) را برای یک سازمان دولتی آماده کردید و کلی پول به جیب زدید !!! اگر همین محصول را حتی با قیمت یک دهم به مشتری دوم بفروشید ، از آنجا که شما سود کافی را در فروش اول داشته‌اید ،‌پس باید برای این فروش دوم (‌مالیات که می‌دهید به کنار ) حتما باید این ارزش افزوده ( کل مبلغ فروش محصول در مرتبه دوم به بعد ) را به دولت بپردازید !!!

البته  مسلما بحث های زیادی در رابطه با این موضوع درخواهد گرفت که در یک شرکت نرم افزاری ( که محصولش روز به روز دارای ارزش کمتری است ) اصولا مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه ؟ اصلا مالیات بر کدام ارزش افزوده ؟

نظر شما ؟

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: