نصب Vista و Mac OS X در کنار هم بر روی یک هارد و رفع مشکل HFS+ partition Error

Apple Logo

Apple Logo

بیشتر افرادی که مکینتاش لئوپارد را بر روی سیستم PC یا لپ تاپ Intel خود نصب می کنند و می خواهند از یک هارد استفاده کنند . با مشکل HFS+ partition Error برخورد می کنند ، که این بخاطر بوت لودر سیستم و فایل سیستم مکینتاش است . برای رفع این مشکل و داشتن یک بوت دو گانه از ویستا و لئوپارد کار زیر را انجام دهید .

لازم به ذکر است که مطلب زیر برای آزمایش است و هرگونه صدمه به سیستم به خود شخص مربوط می شود ، اما این آزمایش توسط بسیاری از افراد انجام شده وبدون هیچ مشکلی به پایان رسیده است . خود من هم مک او اس خودم رو روی لپ تاپم با مدل Sony Vaio VGN FE890N/H نصب کردم و دچار هیچ مشکلی نشدم . من از  Vista Ultimate x86 Service Pack 1  استفاده کردم و از Mac OS X Leopard 10.5.2

لپ تاپ های جدید و بخصوص تمامی لپ تاپ های سونی دارای یک پارتیشن Factory هستند که درایورها و سایر مشخصات رو نگهداری می کنند . من نکات زیر رو با درنظر گرفتن اون می گم .

 وسایل مورد نیاز

یک هارد با دو پارتیشن – یکی برای ویستا و یکی برای مک (‌البته لپ تاپ ها هم یک پارتیشن اضافه دارن که هیچ مشکلی نیست . اگر شما 20 تا پارتیشن دیگه هم داشته باشین هیچ مشکلی نیست )

یک DVD Vista Ultimate SP1 و یک DVD Mac OS X Leopard 10.5.2 Kalyway

 نوع پارتیشن بندی

اشخاصی که لپ تاپ دارند

0   –  Factory Partition 

1  –  Vista Partition 

2  –  Mac Os x Partition

اشخاصی که لپ تاپ ندارند

 

0  –  Vista Partition 

1  –  Mac Os x Partition

البته دقت کنید که من اینجا فرض کردم شما فقط همین پارتیشن ها رو دارید . و نه چیز دیگه ای رو اگر شماره هاتون فرق داره به شماره اونها دقت کنید . 

نحوه نصب

Windows Vista Logo

Windows Vista Logo

اول ویندوز ویستا رو خیلی معمولی نصب کنید . وقتی نصب تموم شد چک کنید که همه چیز درسته (‌اگر از قبل نصب کردید که مشکلی نیست )

بعد از نصب ویستا مکینتاش رو نصب کنید ، دقت کنید که توی 10.5.2 Kalyway نیازی به Patch کردن سیستم ندارید و همه چیز خودش درسته . البته موقع نصب به دستورالعمل ها دقت کنید و Customize کردن رو چک کنید. البته چون اکثر اشخاصی که مکینتاش نصب می کنند حرفه ای هستند دیگه نصب رو توضیح نمیدم . 

پس از اتمام نصب بالا اومدن مکینتاش رو چک کنید و می بینید که همه چیز درسته . اما دیگه نمیشه رفت تو ویندوز یا اینکه نه میشه توی مکینتاش اومد و نه میشه توی ویندوز رفت و خطای  HFS+ partition Error داده شده . برای رفع این مشکل و داشتن یک بوت دو گانه این کارها رو انجام بدین .

DVD Mac OS X 10.5.2 Kalyway رو بزارین توی DVDROM و باهاش بوت کنید  . البته موقع بوت F8 رو بزنید و   s-  رو تایپ کنید تا با SingleUserMode بوت کنید .

وقتی Command Prompt اومد دستورات زیر رو بنویسید .

fdisk -e /dev/rdisk0
flag 1
update
write
quit
reboot

البته عدد 1  بعد از Flag نشان دهنده شماره پارتیشن Mac OS X شماست به نوع پارتیشن بندی دقت کنید ( افرادی که Partition Factory دارند باید 2 رو وارد کنند ) . بعد DVD رو در بیارید و  بوت کنید می بینید که سیستم شما مکینتاش رو کامل نصب کرده. همه چیز رو چک کنید و می بینید که درسته حالا دوبارهDVD Mac OS X 10.5.2 Kalyway رو بزارین توی DVDROM و باهاش بوت کنید  . البته موقع بوت F8 رو بزنید و   s-  رو تایپ کنید تا با SingleUserMode بوت کنید .

وقتی Command Prompt اومد دستورات زیر رو بنویسید .

fdisk -e /dev/rdisk0
flag 0
quit
reboot

 البته عدد 0  بعد از Flag نشان دهنده شماره پارتیشن Vista شماست به نوع پارتیشن بندی دقت کنید ( افرادی که Partition Factory دارند باید 1 رو وارد کنند ) . بعد DVD رو در بیارید و بوت کنید می بینید که سیستم error زیر رو میده

Window\system32\winload” corrupted

توجه کنید که من این عکس رو از روی اینترنت تهیه کردم و با تصویری که شما می بینید متفاوت است . این مشکل در مکینتاش بوجود آمده و با آنچه که شما در ویندوز می بینید متفاوت است . بنابراین به این عکس به عنوان یک مرجع نگاه نکنید صرفا برای اینکه نشان دهم مشکل به چه شکلی بروز می کند از این عکس استفاده کردم

توجه کنید که من این عکس رو از روی اینترنت تهیه کردم و با تصویری که شما می بینید متفاوت است . این مشکل در مکینتاش بوجود آمده و با آنچه که شما در ویندوز می بینید متفاوت است . بنابراین به این عکس به عنوان یک مرجع نگاه نکنید صرفا برای اینکه نشان دهم مشکل به چه شکلی بروز می کند از این عکس استفاده کردم

 حالا DVD Vista رو بزارید توی سیستم و Recover کنید یعنی از بخش Recover بر روی Startup Recovery کلیک کنید و سیستم خودش همه چیز رو درست می کنه . حالا سیستم رو بوت کنید و می بینید که ویستا بطور کاملا صحیح بوتمی کنه . همه چیز رو چک کنید . اما هنوز مشکل بوت دوگانه حل نشده .حالا دوبارهDVD Mac OS X 10.5.2 Kalyway رو بزارین توی DVDROM و باهاش بوت کنید  . البته موقع بوت F8 رو بزنید و   s-  رو تایپ کنید تا با SingleUserMode بوت کنید .

وقتی Command Prompt اومد دستورات زیر رو بنویسید .

fdisk -e /dev/rdisk0
flag 1
quit
reboot

  البته عدد 1  بعد از Flag نشان دهنده شماره پارتیشن Mac OS X شماست به نوع پارتیشن بندی دقت کنید ( افرادی که Partition Factory دارند باید 2 رو وارد کنند ) . بعد DVD رو در بیارید و  بوت کنید . می بینید که یک عدد از پنج تا یک می شماره و اگر کاری نکنید وارد سیستم مکینتاش میشید . بزارید سیستم وارد شه و همه چز سر جاشه . حالا سیستم رو Reset کنید و قبل از اینکه عدد پنج به یک برسه یک کلید رو از صفحه کاید فشار بدید . یک منو باز میشه و پارتیشن های با قابلیت بوت شما که روشون سیستم عامل نصبه بهتون نشون میده اگر لپ تاپ داشته باشید سه گزینه و اگر نداشته باشید دو گزینه می بینید. اگر خواستید وارد ویندوز شید می تونید روی Windows NTFS و اگر خواستید وارد Partition Factory شید روی گزینه اول و اگر خواستید وارد مکینتاش شید گزینه سوم رو انتخاب کنید .

این مطلب رو من قبلا توی وبلاگ تجربیات من در استفاده از مک او اس ایکس به آدرس http://macosx.persianblog.ir نوشته بودم ولی چون اونجا فقط همین یک مطلب رو تا حالا نوشتم اون وبلاگ رو بستم و به اینجا منتقل کردم . به همین دلیل اون یک مطلب رو هم همینجا نوشتم . اگر مشکلی بود کامنت بزارید . 

2 Responses to نصب Vista و Mac OS X در کنار هم بر روی یک هارد و رفع مشکل HFS+ partition Error

  1. نحوه نصب لئوپارد در كنار xpرا بگذاريد. متشكرم

  2. ahad says:

    این آموزش نصب را کامل در کنار ویندوز 7 هم اگه میشه توضیع بدید ممنون می شوم این هم شماره منه 09141668027من تازه می خوام کار با مکینتاش را شروع کنم

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: