چگونه هات لینکینگ (Hot-Linking) را با استفاده از URL Rewite در IIS 7.0 متوقف کنیم

 هات لینکینگ (Hot Linking) چیست ؟ به آدرس دادن و استفاده کردن از منابع یک سایت در سایت دیگر هات لینکینگ گفته می شود . به این معنی که شما در سایت خودتان از عکس هایی که در یک سایت دیگر قرار گرفته است استفاده کنید ( درواقع آدرس عکس را بجای سرور خودتان از سرور سایت دیگری بدهید ) . این کار درواقع یک نوع دزدی و سرقت پهنای باند و فضا هم به حساب می آید . Hot Linking با نام های دیگری هم شناخته می شود مانند :  leeching  ،  piggybacking  و direct linking.

برای جلوگیری از دسترسی افراد مختلف به منابع سایت به این روش عمل کنید . فرض کنید که یک عکس با نشانی http://hajloo.com/copyRightPic.jpg دارید و می خواهید دسترسی به این عکس را از بیرون منع کنید .

IIS 7.0 Splash

IIS 7.0 Splash

به این منظور از ماژول URL Rewrite در IIS 7.0 استفاده می شود . بنابراین IIS را باز کنید و سایت مورد نظرتان ( در این مثال http://www.hajloo.com ) را باز کنید . از Feature View بر روی URL Rewrite کلیک کرده و سپس از بخش Actions بر روی Add Rule کلیک کرده و Blank Rule را برای شروع به کار انتخاب کنید . با این کار پنجره Edit Rule باز می شود ( این پنجره را در زیر مشاهده می کنید )

IIS Edit Rule Window

IIS Edit Rule Window

در این صفحه کارهای زیر را انجام دهید .

۱.     یک نام یونیک ( نامی انحصاری که مشابهی نداشته باشد ) برای قانون جدید ( rule ) انتخاب کنید مثلا Prevent Leeching یا Prevent CopyRighted Resource

۲.     همه URL های درخواست کننده  باید با Pattern ( که اینجا با *. مشخص شده ) یکی باشد ( برای مشخص کردن می توانید از عبارات با قاعده یا Reqular Expression استفاده کنید )

۳.     منوی پایین افتادنی (dropdownlist) گروه های منطقی ( Logical Grouping ) را بر روی Match All قرار داده و سپس دو Pattern به شکل زیر ایجاد کنید

     •     Input را بر روی HTTP_REFERRER قرار داده و Type را Does Not Match Emptyانتخاب کنید

     •     Input را بر روی HTTP_REFERRER قرار داده و Type را Does Not Match My Own Site ( در این مثال http://www.hajloo.com ) انتخاب کنید

۴.     اگر دو شرط بالا برقرار باشد هر درخواستی که بیاید می توانیم آن را به هر آدرس دیگری هدایت کنیم و یا نکنیم

با اتمام کارهای بالا شما از دسترسی به منابعتان جلوگیری کردید بدون اینکه حتی یک خط کدنویسی کرده باشید .

نکته : توجه داشته باشید که شما باید حتما ماژول URL Rewrite را برای IIS نصب کرده باشید اگر این کار را نکردید نسخه x86 آن را از اینجا و نسخه x64 آن را از اینجا  دانلود کنید.

لینک منبع این مطلب

How to stop hot-linking from your site using URL Rewrite in IIS 7.0?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: