چه زمانی و چگونه یک برنامه‌نویس باید به مرخصی برود

چند وقتی هست که بخاطر مشغله بیش از اندازه کاری ( بحث زیاد کار کردن نیست ، موضوع نداشتن وقت هست ) شدیدا احتیاج به یک استراحت چند روزه کردم و واقعا نیاز دارم که چند روز به مرخصی برم . این مرخصی دلایل زیادی داره یکی از اونها خستگی بیش از اندازه بدون داشتن تفریح اون هم به مدت دو – سه سال هست و دیگری اینکه جدیدا به خاطر شرکت در کلاس های Microsoft MCTS دیگر حتی جمعه ها هم وقت استراحت ندارم و به کلاس میرم ، وقتی که تمرین موارد تدریس شده در کلاس می گیره و مشغله هایی که یک متاهل هم داره ( از دید و بازدید نزدیکان گرفته تا مسایل کوچک مربوط به ساختمان محل سکونت و غیره و ذلک ) وقتی به مدت یکی – دو – سه سال روی هم انباشته میشه آدم حس می کنه که انرژی کافی برای مفید  کار کردن نداره .

چند وقتی هست  ( بخصوص بعد از شرکت توی کلاس های برنامه نویسی  ) که شدیدا کارهام روی هم اضافه شده و وقت کافی برای انجام دادن و رسیدگی اونها ندارم ، حتی چند وقت پیش که فرصتی دست داد تا دو – سه روز به تعطیلات برم بخاطر مشکی که پیش اومد نتونستم مرخصی بگیرم و حتی بعد از پذیرفته شدن مرخصی ( که دیروز بود و من مطلبی توی وبلاگ ننوشتم ) باز هم نتونستم به مرخصی برم و به کارهای عقب افتادم برسم .

نکته ای که برای من جالب هست اینه که یک برنامه نویس یا شخصی که مرتبط با این جور کارها هست چقدر در هفته . ماه . یا سال باید به مرخصی بره ؟ اصلا اینکه یک کارمند ر شرکت شاداب باشه و بتونه با ذهن باز کار کنه برای مدیر پروژه و یا افراد صاحب کار ( مرتبط ) چقدر اهمیت داره یا باید داشته باشه ؟

نکته مهم دیگه ( بخصوص در شرکت های خصوصی که نیروها بصورت ساعتی حقوق می گیرن )  اینه که آیا در حین مرخصی باید به نیروی به مرخصی رفته حقوق ساعتی هم تعلق بگیره یا نه ؟ ( لطفا بحث بیمه رو جدا کنید چون بیمه در ایران عملا اجرا نمیشه ) شرکت چقدر باید یک شخص رو آزاد بره در رفت و آمدها تا خودش ( شرکت ) ضرر نکنه و نیرو هم دچار خستگی نشه و مهمتر اینکه این دو در کنار هم چقدر مسئول هستند ؟

در آینده مطالبی راجع به تعهدات شرکت ها و کارمندان خواهم نوشت اما در اینجا چیزی که مطرحه اینه که به نظر من یک شرکت واقعا از سرحال بودن نیروها بهره کافی رو می بره – پس چرا با مرخصی ها ( بخصوص مرخصی های با حقوق ) در شرکت ها مخالفت میشه ( یا اگر موافقت بشه ، مرخصی بی حقوق هست و شخصی که به مرخصی رفته تنها هدفش از مرخصی انجام یکسری کارهای عقب افتادست که نهایتا حتی با انجام اون کارهای عقب افتاده باز هم شخص پس از بازگشت از مرخصی باز هم نیروی کافی برای کار نخواهد داشت چرا که هیچ تفریحی در مرخصی وجود نداشته )

این بحث رو خیلی میشه گسترش داد و مطمپنا حرف های بسیار زیادی در این مورد مطرحه چه از طرف شرکت ها و چه از طرف کارمندان که از هر طرف که به موضوع نگاه کنی جانب حق رو میشه تا حدودی به شخصی داد . اما به نظر من مهمترین عاملی که باعث میشه مرخصی ها بدون حقوق و کوتاه مدت باشه  اینه که مدیران پروژه عموما از دانش مدیریت پروژه برخوردار نیستند و کمبود زمان در تحویل پروژه جلوی هرگونه اجازه مرخصی رو از اونا می گیره . البته مسلما دلایل مهمتری هم هست اما این مدیریت چیزیه که خود من به شخصه اون رو بارها لمس کردم . نظر شما چیه ؟

One Response to چه زمانی و چگونه یک برنامه‌نویس باید به مرخصی برود

 1. دانته says:

  به نظر ميرسد شما صرفا از ديدگاه شخصي خود به مسائل نگاه ميكنيد، به نظر من و با توجه به مطالب منتشره قبلي بهتر است با تكيه بر مراجع موجود نسبت به مسائل اظهار نظر كنيد نه بر اساس مسائل شخصي.
  در مورد مرخصي نيز توجه ميدهم كه:
  1- قانون كار، ضوابط اداري و آئين نامه هاي اجرايي محل كار تعيين كننده نوع و ميزان حق استفاده از مرخصي فرد ميباشند.
  2- بسياري از شركتهاي خصوص ساعتي به پرسنل حقوق نميدهند .
  3- در روال قرارداد ساعتي، حقوق و دستمزد فقط به ساعات كاركرد فرد تعلق ميگيرد و چيزي به نام مرخصي وجود ندارد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: