یک برنامه نویس چقدر از فشار تحویل پروژه را باید تحمل کند

تا به حال چندین بار شده که پروژه های انجام شده در شرکت هایی که در آنها مشغول کار بودم واقعا به اتمام رسیده و باید به مشتری تحویل می شده ، این پروژه ها گرچه در شرکت تست شده و یکسری از مشکلات آنها رفع شده بود اما نهایتا هنگام تحویل به مشتری به مشکلاتی بر خورده بود که آنها توسط مشتری برای رفع گزارش میشده . مسلما در چنین شرایطی که پروژه در حال تحویل به مشتری نهایی است و شرکت مدتی ( مثلا شش ماه یا یک سال یا … ) روی آن وقت گذاشته ، بروز مشکلات نزد مشتری کمی قابل قبول نیست و مسلما دید بدی را سمت مشتری از شرکت ایجاد می کند .

در این مواقع افرادی که مسئول انجام بخش های متفاوتی بوده اتند ( که آن بخش ها به مشکل خورده ) فشار زیادی را از سمت مدیر پروژه تحمل می کنند . چیزی که واضح است آن است که هر شخص نسبت به مسئولیتی که دارد در تیم حقوق گرفته و به همان میزان در پروژه سهم دارد و درگیر است . در این میان بطور معمول مدیر پروژه ها از همه افراد پروژه حقوق بالاتری می گیرند و مسئولیت کل پروژه با آنها است . این افراد هستند که یک تیم را جهت ایجاد یک برنامه جمع می کنند و کارها را بین آنها تقسیم می کنند و نهایتا یک محصول زیر نظر همین افراد است که نهایی می شود و برای ارائه به مشتری آماده می شود . مسلما هنگام تحویل به مشتری هرگونه بروز خطا هم بیش از سایرین متوجه مدیر پروژه است .

چیزی که روشن است پس از گزارش یک مشکل از سمت مشتری به شرکت ، مشکل با توجه به گستردگی واهمیت آن باید سریعا رفع شود . در این هنگام مدیر پروژه روی افراد درگیر فشار بیشتری آورده و انتظار دارد که مشکل گزارش شده سریعا رفع گردد . خیلی وقتها شرکت هایی را دیده – شنیده و تجربه کرده ام که در این مواقع نیروها را شب هنگام هم به کار نگه می دارند و برای حل مشکل اقدام می کنند و برنامه نویسی که باعث ایجاد خطا شده را بیش از سایرین مقصر دانسته و انتظار دارند که وی از سایر اشخاص بیشتر روی موضوع حساس باشد و شب روی مشکل کار کرده و مشکل را حل کند .

خیلی وقتها هم شده که نیروی برنامه نویس همین کار را کرده و مشکل را حل کرده و یا با صرف انرژی بسیار زیاد ، مشکل باز هم رفع نشده و چه بسا باعث مشاهده و بروز مشکلات جدید هم شده . اما واقعا یک برنامه نویس ساده که نه پروژه را گرفته – نه با مشتری درگیر بوده – نه سیستم را تحلیل و  طراحی کرده و نه حتی مسئولیت بالایی روی پروژه نداشته چقدر باید در این هنگام ( زمان بروز مشکل ) روی حل مشکل انرژی بگذارد و چقدر از فشاری را که مشتری روی مدیر پروژه می آورد را باید از سمت مدیر پروژه تحمل کند . این بحث مطمئنا مباحث دیگری را هم دارد که بخاطر کمی وقت و طولانی شدن نوشته به آنها اشاره نمی کنم . نظر شما چیست ؟

5 Responses to یک برنامه نویس چقدر از فشار تحویل پروژه را باید تحمل کند

 1. افشار says:

  کار نرم افزاری سخته حسن! البته اگه مثل برنامه نویس‌های مایکروسافت ساعتی ۱۵۰ دلار حقوق می‌گرفتی و شرایط کاری بهت اجازه می‌داد روی موضوع کارت تسلط کامل پیدا کنی اینقدر هم که فکر می‌کنی سخت نمی‌شد!

 2. jamshid says:

  جناب حاجلو، شما توی مطالبتون غیر از مطرح کردن سوال کار دیگری هم انجام میدید؟

 3. کیوان says:

  با جمشید موافقم.
  عنوان موضوعات جذاب و شروع خوبی دارند.
  ولی چند مقاله ای رو که خوندم همشون بدون نتیجه و مطلب مفیدی تموم شدن.
  البته همین که زحمت نوشتنو میکشی جای تشکر داره ولی کاش کنار هر موضوعی چند تا مرجع و مقاله ی مفید در مورد اون موضوع معرفی میکردی.
  چون اگه قرار باشه بازدید کننده دوباره به وبلاگت برگرده باید سودی برده باشه

 4. حامد says:

  با نظرتون در مقاله کاملا موافق هستم
  البته اینجوری که دوستان هم در توضیحات ذکر کردند دقیقا نیست
  غیر از مایکروسافت شرکتهای نرم افزاری زیادی در اروپا و آمریکا هستند که کارشون عین همین ایرانه خودمونه و از برنامه نویس بلانسبت هممون مثل سگ کار می کشن
  می دونید مشکل چیه؟ اینه که یکی وقتی مدیر پروژه می شه تو اون شرکت حق آب و گل داره و خیلی سخت شما می تونید پیشرفت کنید به نظر من باید سیاست کاریمونو درست کنیم و همچنین علم در کارمونو. تنها در این صورته که می تونم به خواسته های والامون برسیم. نظرتون چیه دوستان عزیز؟

 5. Babak says:

  برای من هم موارد مشابه زیاد پیش آمده. خیلی مواقع اگر مدیر پروژه توجه بیشتری روی تست ها و نتایج آن داشت و یا رابطه فنی تری کارفرما پیدا می کرد و زمانبندی های دقیق تری رو حدس می زد مشکلات به وجود نمی آمدند.
  بیشتر این مشکلات هم به این دلیل است که مدیر پروژه معمولا زمان کمی را برای زمانبندی پروژه اختصاص می دهند و بنابرین همه چیز شکمی شده و نابود می شود. و بار هم روی دوش برنامه نویس خواهد بود مسلما!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: