حضور یا عدم حضور یک شخص ، چقدر در اعتبار یک شرکت تاثیر گذار است

استیو جابز

استیو جابز

چند وقتی بود که در بلاد فرنگ ، بحث بیماری استیو جابز مطرح بود و همه نگران سلامتی این مدیر برجسته شرکت اپل بودند. از مردم اصرار که آقا شما مریضی و حالت خوب نیست و از ایشون انکار که من هیچیم نیست و بیماریم اصلا مهم نیست . تا اینکه یک روز همین آقا که همه چیز رو انکار میکرد میاد و به همه اعلام می کنه که بیماری اون جدیه و ( فکر کنم مشکلات هورمونی پیدا کرده ) و به همین دلیل و از اونجا که در بلاد فرنگ سلامتی از کار کردن مهمتره ( و این آقا هم اون قدر ها پول داره که نگران بیکاریش نباشه ) اعلام کرد که تا چند ماهه آینده ( فکر کنم حدود ۶ تا ۹ ماه ) دیگر به اپل نمیاد البته برای جلوگیری از هرج و مرج ( چه در شرکت و چه خارج از شرکت ) اعلام شد که در تصمیم گیری های مهم همیشه شرکت خواهد داشت .

فردای همون روز سهام اپل سقوط می کنه !!! ( بر خلاف مایکروسافت که با خروج بیل گیتس سهام سقوط نکرد – البته از چند سال پیش مایکروسافت پیش بینی این قضیه رو کرده بود و روی اون مانور می داد و همیشه بحث مدیریت استیو بالمر بود و این جابجایی در طول چند سال انجام شد ). اینکه یک حضور یک شخص در یک شرکت چقدر اهمیت داره ، در بلاد فرنگ از موضوعات بسیار مهمه چون تبلیغاتبسیار زیاده و همه شرکتها سعی در جذب افراد معروف تر دارن ( اشخاصی که در کنفرانس ها سخنرانی می کنن – کتاب نوشتن – نمونه کارهای معروف دارن و … ) معمولا با حضور این افراد یک شرکتمی تونه خودش رو معتبرتر نشون بده و نتیجتا سهامش رشد صعودی خواهد داشت .

بیل گیتس

بیل گیتس

اما در بلاد ما که اصلا هم فرنگی نیست و اصولا تبلیغات چیز خیلی بدی هست ! با حضور یا عدم حضور یک شخص یک شرکت هیچ اتفاقی براش نمی افته ، نه سهامش بالا پایین میشه و نه مردم از آینده شرکت سوال براشون پیش میاد . چون در بیشتر موارددولت خدومت گذار در صحنه است . شرکت هایی رو که خودش بوجود آورده حمایت می کنه و اینکه فلان شخص در شرکت باشه مهم نیست . صرفا حضور همون آقایی که دولت در شرکت تعیین کرده کفایت می کنه چون پروژه رو همون آقا خواهند گرفت و سهام شرکت هم ( در صورت وجود ) زیاد بالا پایین نمیشه.

استیو بالمر که این عکسش واقعا شاهکاره هنریه

استیو بالمر که این عکسش واقعا شاهکاره هنریه

خیلی وقتها برنامه نویس هایی رو دیدم که از اینکه حضور اونها در شرکت اهمیتی نداره از شرکتشون رفتن و برای اونها خیلی مهم بوده که وجودشون برای شرکت مهم و مفید باشه، خیلی ها هم سعی می کنن شرکت رو به خودشون وابسته کنن ( که البته من اصلا از اینجور آدم ها خوشم نمیاد ، دلیلش هم براشون اینه که اگر این کار رو نکنن همین کار رو بزودی از دست میدن و در دولت خدمت گذار برای کار باید بگردی و یک خدمت گذار پیدا کنی که حاضر باشه به تو خدمت کنه و پیدا کردن همچین آدمی یکمی سخت شده )

بهر حال امیدوارم که وقتی برادر استیو جابز سلامتیش رو به دست آورد سر کارش برگرده و این خیل مشتاقان رو از سلامتیش مطلع کنه.

لینکهای مرتبط

Apple’s Likely Strategy: What Would Steve Do?

Steve Jobs’ E-mail to Apple Employees

Steve Jobs to Step Down Temporarily as Apple’s CEO for Health Reasons

Steve Jobs and Apple: A Reality Check

A World Without Steve

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: