چگونه Noise عکس‌ها را در photoshop کم کنیم

photoshop logo

photoshop logo

خیلی وقتها از من سوال شده که چرا در مورد نکات فتوشاپی کمتر می‌نویسم. بخصوص افرادی که از نزدیک من رو می‌شناسن و می‌دونن که من در کنار کارهام به طراحی گرافیک هم  انجام میدم بیشتر از این سوال‌ها می‌پرسن. یکی از اون سوال‌ها که خیلی‌ها از من پرسیدن اینه که چطور عکسی روکه Noise زیادی داره، نویز اون رو با استفاده از فتوشاپ به حداقل برسونن. به همین دلیل امروز به این مطلب می‌پردازم.

این کار چندان هم که به نظر می‌رسه مشکل نیست. فقط کافیه مراحل زیر رو طی کنید تا بتونید یک عکس با حداقل میزان نویز داشته باشید.

گام اول : تغییر Mode رنگ عکس . امروزه بیشتر تصاویر ما از نوع RGB هستند و شما برای کار کردن باید نوع این ترکیب بندی رو تغییر بدید. به همین منظور با استفاده از منوی Image >Mode > Lab رو انتخاب کنید تا تصویر شما از RGB به Lab تبدیل بشه.

گام دوم : انتخاب Channel رنگ برای تغییرات : از روی پنل Channel‌ها قسمت رنگ A رو انتخاب کنید.

گام سوم : اضافه کردن Blur به عکس : بسته به نوع عکس و میزان نویز موجود در آن با استفاده از منوی Filter > Blur > Gaussian Blur به عکس‌تان کمی بلور اضافه کنید.

گام سوم : تغییر Channel انتخابی : حالا که channel اول را بلوری کردید با استفاده از پنل Channelها قسمت رنگ B را انتخاب کنید.

گام چهارم : ‌اضافه کردن Blur به channel جدید : مانند اضافه کردن بلور در گام‌ قبلی،به این channel هم بلور اضافه کنید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید با استفاده از فشردن همزمان کلید‌های CTRL+F که یک میانبر برای تکرارآخرین  فیلتر اعمال شده است. همان مقدار  بلور قبلی را به این Channel اضافه کنید.

گام پنجم :‌ بازگشتن به حالت رنگی RGB : حالا که تغییرات مورد نیاز را در تصویر ایجاد کردیم باید به حالت اصلی تصویر که RGB بوده برگردیم به این منظور با استفاده از منوی Image >Mode > RGB حالت عکس رابه شکل سابق آن برمی‌گردانیم.

گام ششم : Sharp کردن تصویر : در آخر برای وضوح بیشتر تصویر یک unSharp Mask را با استفاده از Filter > Sharpen > UnSharpen Mask به عکس اعمال کنید.

امیدوارم با انجام صحیح این مراحل تصویر شفاف‌تری داشته باشید. فقط دقت کنید که در مراحل اضافه کردن بلور ، Channel اشتباه را انتخاب نکنید و از انتخاب صحیح channel ها اطمینان حاصل کنید.

3 Responses to چگونه Noise عکس‌ها را در photoshop کم کنیم

 1. هدی says:

  فکر کنم یک راه بهترش استفاده از برنامه Noise Ninja است: http://www.picturecode.com
  سم جوانروح فوتوبلاگر به نام (http://wvs.topleftpixel.com) هم توی درباره سایتش نوشته که این نرم افزار را به کار می‏گیرد.

 2. در اینکه برنامه Noise Ninja هم خوب عمل می‌کنه بحثی نیست. من صرفا خواستم از طریق خود قتوشاپ راهی رو معرفی کنم. و از اینکه شما این برنامه و یک لینک خوب رو هم معرفی کردید سپاسگذارم

 3. علیرضا says:

  با سلام به شما دوست گرامی
  از مطالب شما در این وبلاگ استفاده بردم
  خوشحال میشم با شما تبادل لینک کنم
  در صورتی که موافق بودید، لطفا لینک ما رو با نام مجله کامپیوتر و فناوری لینک کنید و به ما اطلاع دهید
  باتشکر
  مدیر مجله کامپیوتر

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: