پیش از ترک یک شرکت نرم افزاری یک برنامه نویس باید چه کارهایی را انجام دهد

I Love My Job

I Love My Job

همیشه پیش از تغییر شغل و یا تغییر شرکت از مکان الف به ب یک برنامه نویس باید کارهای مختلفی را انجام دهد. این تغییرات ممکن است صرفا به دلیل تغییر شرکت نباشد بلکه بخاطر تغییر پست و سمت شخص در شرکت از سمت الف به سمت جدید ب صورت بپذیرد. در زیر مواردی را که تا بحال برای خودمن ملموس بوده را می‌آورم.

تعیین مقصد و هدف. به این معنی که ایا شخص قصد تغییر شرکت را دارد و یا تغییر سمت در همان شرکت

تعیین نوع و روش تغییر. به این معنی که آیا در شرکت جدید بصورت پاره وقت مشغول به کار خواهد شد و یا تمام وقت.

بررسی شرکت هدف بر روی اینترنت.  در اینکه یک شرکت نرم افزاری در هر جای دنیا مهمترین کشورش اینترنت است بحثی نیست. شما به عنوان برنامه نویس اگر قصد مهاجرت به شرکت جدیدی هستید باید نقش و اندازه شرکت هدفتان را بر روی این کشور پهناور ببینید. شاید ساده ترین راه، پیدا کردن وب سایت شرکت هدف و مطالعه دقیق آن باشد. ( در اینجا منظور مطالعه مفهوم است و نه امکانات وب سایت. مثلا اینکه شرکت در چه زمینه‌ای فعال است و یا اینکه چه محصولاتی تولید و کرده و موارد مشابه ) گام بعدی پیدا کردن لیست مشتری‌ها و در صورت امکان مطالعه case study های مشتری‌هاست.

کسب اطلاع از میزان دانش برنامه نویسان و یا مدیران شرکت هدف. این کار هم بسادگی با اینترنت قابل انجام است ( در صورتی که  لیستی از کارمندان و یا مدیران شرکت دارید که در وب سایت شرکت هدف وجود دارد  و یا شما لیستی با کمک یک آشنا تهیه کرده‌اید ) با یک جستجوی ساده بر روی گوگل از لیست کارمندان شرکت می توانید اطلاعات زیادی از میزان اطلاع آنها در زمینه‌های مختلف بدست آورید بخصوص جستجو در LinkedIn و Weblog شخصی آنها (  اگر وبلاگ دارند )  یا جستجو در Forum های مرتبط خارجی یا ایرانی ( خود من زیاد در فوروم‌های ایرانی فعال نیستم ولی لزوم آن را حس می‌کنم ) بنابراین برای اشخاصی که دارای وبلاگ نیستند و یا در فوروم‌ها فعال نیستند میزان اهمیت کمتری قایل شوید.

سنجش هوش و دانش شخص مصاحبه کننده . پیشتر در مورد اهمیت مصاحبه و مصاحبه‌گر در همین وبلاگ مطلبی نوشتم که مطالعه آن را هم توصیه می‌کنم.

حضور در شرکت هدف در یک دوره آزمایشی. به هیچ عنوان توصیه نمی کنم که در جایی مشغول بکار شوید که قبلا تجربه‌ای با آنها نداشته‌اید. شما با یک حضور مقطعی در یک شرکت می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی در ارتباط با آنها کسب کنید. مثلا اینکه نحوه پرداخت حقوق چطور خواهد بود. میزان اهمیت کار شما برای شرکت هدف چه میزان است. یا اینکه روابط بین افراد در شرکت هدف چطور است. نوع برخوردها با هم بر چه اصولی استوار است و یا اینکه اصلا از نظر اجتنماعی، فرهنگی، مذهبی و … آیا می‌توانید با آن شرکت همکاری کنید یا خیر. و بسیاری پرسش‌های مشابه دیگر که در یک مقطع کوتاه به راحتی می‌توان پاسخی برای آنها پیدا کرد.

صبر زیاد برای یافتن کاری مناسب. به نظر من تغییر یک شرکت از الف به ب، اصلا کاری نیست که با عجله انجام شود و فاکتورهای زیادی دارد که اگر آنها را رعایت نکنید ممکن است از تغییر انجام شده به شدت ضربه بخورید. به همین منظور اصلا سعی نکنید که یک هفته ای و یا ظرف یک ماه کار مناسبی پیدا کنید. به نظر من یک بازه زمانی سه ماهه یا دو ماهه یک زمان مناسب برای تحقیق و جستجو برای کار جدید است که با مصاحبه در شرکت‌های مختلف و بررسی آنها می‌توانید فرصت‌های بیشتری برای خودتان ایجاد کنید. پس از ایجاد فرصت برای خودتان هراس نداشته باشید و شرکت های بیشتری را برای یافتن کار مناسب بررسی کنید.

تغییر الگوها و رفتارهای نامناسب. خیلی وقتها ممکن است در یک شرکت رفتاری از شکا سر زده باشد که تا آخرین روزی که در یک شرکت هستید، چوب آن را بخورید. پس از این کار درس بگیرید و از تجربیاتتان استفاده کنید. اگر در شرکت جدید هم ایم الگوها را تغییر ندهید باز هم دچار همان مشکلات خواهید شد. بنابراین سعی کنید از همکارانتان در مورد تجربیاتشان سوال کنید و آنها را هم بکار ببندید تا در شرکت جدید وضعیت بهتری داشته باشید.

بستن یک قرارداد محکم. اگر شرکت مناسبی را پیدا کردید و پس از گذراندن دوره آزمایشی قصد داشتید که همانجا بمانید، دقت کنید که قراردادی که می‌بندید تاریخ مشخص داشته باشد و به موارد بیمه و حقوق به میزان مشخص اشاره شود. اینکه مبلغ قرارداد با آنچه که شما دریافت می‌کنید متفاوت باشد ممکن است بعدها برای شما مشکل ساز شود ( گرچه می‌توان با توجه به شرایط بازار از میزان بیمه گذشت کرد ). خود من تجربه بسیار تلخی را در به موقع تمدید نکردن قرارداد دارم ( در یکی از شبکه‌های صدا و سیما ) که عدم تمدید قرارداد با تعویض مدیر وقت همراه شد و نتیجتا پرداختی‌های معوقه هیچ وقت انجام نشد. بنابراین وقتی قراردادتان تمام می‌شود حتما به موقع برای تمدید آن اقدام کنید.

مطلع کردن سرپرست، مدیر یا مسئول مستقیم شما در شرکتی که در آن در حال کار هستید. اینکه سرپرستشما از نیت‌تان آگاه باشد ممکن است کمی برای شما دردسر درست کند اما اخلاق حکم می‌کند که وقتی در جستجوی کاری هستید حتما به مسئول مستقیم‌تان اطلاع بدهید تا بیش از اندازه روی شما حساب نکند و نهایتا خود او به دنبال شخص مناسبی برای جای‌گزینی با شما باشد.

بستن و اتمام کارهای محوله در شرکت. اگر پیش از تغییر شرکت کارهای‌ جاری‌تان را به اتمام نرسانید مجبور خواهید بود که مدتی را در دو شرکت کار کنید و این کار در اوایل حضور شما در شرکت جدید زیاد خوب نیست و ممکن است استرس به موقع تمام نکردن کارها در شرکت جدید و همچنین به موقع به سرانجام نرساندن کارهایتان در شرکت قبلی شما را در وضعیت بدی قرار بدهید. این کار مسلما در تعیین جایگاه شما در شرکت جدید تاثیر گذار خواهد بود.

تصویه حساب با شرکت قبلی. اینکه شما اقدام به ترک جایی می‌کنید بعدها ( شاید بعد از گذشت چند ماه ) تاثیر چشمگیری خواهد داشت. مطمئنا اگر شما با دل خوش از شرکت قبلی رفته باشید و یا اینکه با دردسر فراوان اقدام به ترک جایی کنید، در آینده کاری شما تاثیر گذار خواهد بود. یکی از عموامل مهم در این میان تصویه حساب است که در پاره ای از موارد باعث دلچرکین شدن هر دو طرف از هم می‌شود. خود من سعی می کنم در این قسمت بیشتر کوتاه بیایم که بعدا دچار مشکل نشوم. معمولا اگر شما با یک پیش زمینه خوب شرکتی را ترک کنید، آن شرکت اگر کار مشابهی داشته باشد آن را به شما ارجاع خواهد داد و شما نیز در اینده اگر با خطر کاری مواجه شدید می توانید به شرکت قبلی بازگردید.

موارد دیگری هم هست که  بخاطر طولانی شدن مطلب ، ذکر کردن آنها را لازم نمی‌بینم. مثل اینکه ایا برای کار یا سمت جدید آمادگی لازم را دارید. میزان تخصص مورد نیاز در شرکت جدید. چه مواردی در تعریف کار شما تغییر می‌کنند. به چه تخصص‌هایی نیازمندید و از همه مهمتر ایا میزان حقوق دریافتی در شرکت جدید برای شما راضی کننده هست یا خیر و حتی یک نکته که شاید کمتر اهمیت داشته باشد و آن اینکه آیا حضور در شرکت جدید برای شما رزومه کاری خوبی ایجاد خواهد کرد و آنیده کاری بهتری را نموید می‌دهد یا خیر. اگر شما موردی را لازم می دانیدلطفا با من قسمت کنید.

لینکهای مرتبط

  نحوه مصاحبه با نیروهای متقاضی کار در شرکت

  نیازمندی‌های تغییر مکان یک شرکت نرم افزاری

  در یک شرکت چه تعداد نیروی برنامه نویس باید حضور داشته باشند ؟

  چه زمانی باید از یک شرکت نرم افزاری رفت ؟

  نحوه برخورد برنامه نویس‌ها با هم در یک شرکت چطور باید باشد

  چه زمانی و چگونه یک برنامه‌نویس باید به مرخصی برود

3 Responses to پیش از ترک یک شرکت نرم افزاری یک برنامه نویس باید چه کارهایی را انجام دهد

 1. یکی از موارد مهمی که فراموش کردم به آن اشاره کنم، نگارش یک رزومه مناسب و جدید است که از آخرین وضعیت شما تهیه شده. این مورد واقعا تاثیر گذار است ( حداقل اشتیاق شرکت هدف را برای مصاحبه با شما بیشتر می‌کند )

 2. امین says:

  ممنون

 3. محمد says:

  جناب آقای حاجلو
  با سلام
  من محمد صادقی هستم که مدت 12 سال تو زمینه بانکی کار کردم، الان داریم یه سیستم جدید رو شروع کردیم دنبال یک سری نیروی خوب برای همکاری با تخصص JAVA و C# و آشنایی با enterprise application هستیم.
  می خواستم اگه کسی رو می شناسید یا جسارتا خودن مایلید برای پیشبرد موفق پروژه به ما کمک کنید ، این رو از ما دریغ نفرمایید.
  با تشکر

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: