Jira Issue Tracker چیست ؟

Atlassian JIRA

Atlassian JIRA

پیش از پرداختن به مطلب جدید لازم است نکاتی را بیان کنم. نخست آنکه چند وقتی بود که وبلاگ بروز نمیشد در حالی که در سال جدید قصد داشتم هر هفته ۲ یا سه مطلب بنویسم. دلیل اصلی آن فیل + تر شدن صفحه ورود به وردپرس بود که با هزار دوز و کلک تونستم دورش بزنم. ولی هنوز راه مناسب و شفافی براش پیدا نکردم. بنابراین ممکنه این بروز نشدن وبلاگ کمی جدی تر بشه. لطفا اگرکسی راه و روش مناسب و بی دردسری برای ورود به وردپرس داره حتما توی قسمت نظرات وبلاگ بنویسه.  نکته دوم اینکه اگر نهایتا ورود به وردپرس کلا منتفی بشه این وبلاگ رو به یک سایت شخصی تبدیل می‌کنم که برای همیشه از شر مشکلات این چنینی راحت شم. نکته بعدی اینکه با توجه به کپی شدن بی رویه مطالب وبلاگ که من اصلا علاقه‌ای به اون ندارم از امروز به بعد مطالب وبلاگ زیر نظر مجوز GNU Free Documentation License یا همون GFDL منتشر میشه. برای آشنایی بیشتر با این مجوز توصیه می‌کنم مطلبی که افشار محبی، در وبلاگ شخصی خودش با عنوان «‫کمی درباره GFDL (‫اجازه‌نامه مستندات آزاد گنو)»، اینجا نوشته  مراجعه کنید.

مطلب امروز در مورد JIRA هست که در واقع یک Issue Tracker به حساب میاد. در مورد Issue Tracker قبلا اینجا یک مطلب نوشتم که توصیه می‌کنم اون رو مطالعه کنید.

—————————————————————-

این مطلب زیر نظر مجوز GFDL منتشر می‌شود. و کلیه حقوق آن برای همگان آزاد است، بدین شرط که به کلیه شرایط موجود در مجوز GFDL ( که یک نسخه از متن انگلیسی مجوز GFDL در این محل  و یک ترجمه غیر رسمی (فارسی) از متن مجوز GFDL که در مرداد ۱۳۸۳ توسط کاوه رنجبر تهیه شده است در این محل ) قرار دارد پایبند باشد.

GNU Logo

GNU Logo

عنوان مطلب : JIRA Issue Tracker چیست؟

بخش ثانی : ندارد

تاریخ انتشار : 05/02/1387 مطابق با 25/04/2009

شماره نسخه : نسخه یک

نویسنده : ناصر حاجلو

ای-میل نویسنده : n.hajloo@gmail.com

Copyright (c)  2009  Nasser Hajloo.
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document  under the terms of the GNU Free Documentation License, Version 1.2  or any later version published by the Free Software Foundation;
with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts.  A copy of the license is included in the section entitled “GNU Free Documentation License”.

—————————————————————-

Atlassian JIRA یک ایشو ترکر هست که با زبان جاوا پیاده سازی شده و یک قسمت از برنامه کلی JIRA Studio هست که شامل چند برنامه دیگر هم هست. سیستم پایگاه داده این برنامه کاملا File base بوده و از این لحاظ مثل SourceSafe است.این برنامه روند انجام کارها رو خیلی خوب هدایت کرده و باعث ایجاد یک گردش کاری منظم در محیط کاری می‌شود.

گزارشات متنوع و فیلترهایی که هر کاربر می‌تونه از این برنامه تهیه کنه کار با برنامه رو بیش از سایر محصولات مشابه راحت کرده. این برنامه رایگان نیست و برای نصب اون شما مجبورید که هزینه‌ای معادل ۴۸۰۰ دلار رو برای نسخه Enterprise اون بپردازید این در حالیست که  اگر شما بخواهید از این برنامه در یک پروژه Open Source استفاده کنید، مجوز Free و کاملا رایگان در اختیار شما میزاره.

JIRA Report

JIRA Report

نصب این برنامه خیلی راحت هست و کلا با چند تا کلیک ساده میشه برنامه رو نصب کرد. البته برای اجرا باید دو پورت متفاوت رو یکی برای بخش تنظیمات مدیریتی و دیگری برای کاربران مشخص کنید که شاید سخت ترین مرحله نصب باشه !.

در این برنامه مدیر توانایی ایجاد تعداد نا محدودی کاربر رو (بسته به نوع نسخه برنامه pro – ent …) داره . بعد از مشخص کردن کاربران و سطح دسترسی اونها مدیر سیستم پروژه‌هایی رو که برنامه JIRA  برای track کردن وظایف باید در اون استفاده بشه، ایجاد می‌کنه تعداد این پروژه ها هم کاملا نا محدود هست و بسته به میل شخصیتون می‌تونید پروژه تعیین کنید. البته این تعداد در نسخه رایگانی که به پروژه های کدباز تعلق می‌گیره هرگز از یک فراتر نمی‌ره ( شما می‌تونید بر اساس تعداد پروژه هم این برنامه رو خریداری کنید )

نهایتا پس از تعیین کاربران و پروژه‌ها کاربران سیستم قادر هستند که از برنامه استفاده کنند. به این منظور کاربرانی که مسئول ایجاد وظایف هستند باید از میان انواع مختلف یکی رو برای ایجاد یک وظیفه انتخاب کنند. مثلا اینکه یک وظیفه جدید(new task) هست و یا مربوط به یک bug و یا یک بهبود در عملکرد هست و یا یک امکان تازه (new feature) برای سیستم. در گام بعدی می‌توان یک عنوان برای وظیف و میزان اهمیت و کاربری که مسئول برطرف کردن وظیفه است و یک سری توضیحات مربوط به این وظیف خاص و در صورت لزوم فایل‌هایی برای پیوست به وظیفه اضافه کرد.

در طرف دیگر کاربری که کار را باید انجام دهد ، براساس اولویت‌هایی که دارد یکی از کارها را انتخاب کرده و حالت وظیفه را به این صورت تغییر می‌دهد.

start progress : آغاز به کار

in pogress : در حال انجام

resolve : هنگامی که کاربر کار را انجام می‌دهد. ( در این هنگام باید یکی از انواع خاتمه کار را به این صورت مشخص کند – fixed : با موفقیت خاتمه پذیرفت – not fixed : مشکل حل نشد – unreproduce : کاربر نتوانست مشکل را ملاحظه کند بنابراین این کار نمی‌تواند انجام شود )

close : هنگامی که مسئول خاتمه کار را تایید می کند

reopen : هنگامیکه مسئول تشخیص می‌دهد که به هر دلیلی این کار باید مجددا انجام شود.

نمودار وضعیت انجام کارها در برنامه JIRA

نمودار وضعیت انجام کارها در برنامه JIRA

توضیحات بیشتر در این زمینه صرفا باعث به درازا کشیدن مطلب می‌شود بنابراین از توضیحات اضافه خودداری می‌کنم. اما این برنامه در هر شرکت نرم افزاری ( با توجه به تجربه‌ای که در شرکت فراکنش داشته‌ام) می‌تواند روند انجام کارها را تا حد کاملا مشخصی بهبود ببخشد، بخصوص وظایف منتسب به هر شخص را بطور چشمگیری روشن و شفاف کند. وضعیت انجام هر کار را سریعا نشان دهد. زمان دهی برای انجام کارها را با توجه به میزان کارهای جاری و اولویت های آنها ، تا حد قابل قبولی مشخص سازد و مسایل دیگری از همین طیف.

 لینک‌های مرتبط

            کمی درباره GFDL (‫اجازه‌نامه مستندات آزاد گنو)  که به کوشش افشار محبی تهیه شده

            متن کامل مجوز GFDL به زبان انگلیسی 

            ایشو ترکر ( Issue Tracker ) چیست ؟ که به کوشش ناصر حاجلو ( پیش از این در همین وبلاگ منتشر شده )

پایان نوشته

4 Responses to Jira Issue Tracker چیست ؟

  1. ehsan says:

    موفق باشيد

  2. Kianoosh says:

    آخه پدر جان به کدوم آدرس شما ايميل بزنم و برات چيزي رو که خواستي (ف.ي.ل) بفرستم؟

  3. ای-میل من n.hajloo@gmail.com هست و همه جای وبلاگ هم مشخص هست. بهرحال ممنون میشم.

  4. ایمان says:

    راه بی دردسر برای لاگین به وردپرس : از آدرس m.wordpress.com لاگین کن و تیک Remember Me را هم بزن و به راحتی به داشبورد وبلاگت وارد میشی.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: