ماه رمضان و تاثیر آن بر تولید نرم افزار

رمضان

رمضان

قبل از آغاز مطلب باید اشاره کنم که این چند وقت واقعا سرم شلوغ بود و وقتی برای نوشتن مطلب جدید نبود و بعد از اون هم شاید اشره به تغییر ظاهر وبلاگ هم ضروری باشه. ظاهر قبلی وبلاگ با اینکه زیاد بد نبود ولی مشکلات چپ و راست زیادی داشت که خوشبختانه توی این نسخه برطرف شده. نکته دیگر اینکه چند نفر به غلط های زیاد املایی اشاره کردن که همین جا جا داره که از همه بابت این مسئله عذر خواهی کنم، سعی می کنم که غلط املایی کمتری از این به بعد بین نوشته ها باشه. یکی از دلایل این تعداد غلط املایی کند بودن textbox سایت وردپرس هست که وقتی من متن رو تایپ می کنم ( چون با سرعت زیادی می نویسم، textbox جا می مونه و حروف رو نصفه نیمه می نویسه ) سعی می کنم ازاین به بعد آرام تر و با دقت بیشتری بنویسم که مشکلی پیش نیاد.

—————————————————————-

این مطلب زیر نظر مجوز GFDL منتشر می‌شود. و کلیه حقوق آن برای همگان آزاد است، بدین شرط که به کلیه شرایط موجود در مجوز GFDL ( که یک نسخه از متن انگلیسی مجوز GFDL در این محل و یک ترجمه غیر رسمی (فارسی) از متن مجوز GFDL که در مرداد ۱۳۸۳ توسط کاوه رنجبر تهیه شده است در این محل ) قرار دارد پایبند باشد.

GNU Logo

GNU Logo

عنوان مطلب : ماه رمضان و تاثیر آن بر تولید نرم افزار

بخش ثانی : ندارد

تاریخ انتشار : 01/06/1388 مطابق با 23/08/2009

شماره نسخه : نسخه یک

نویسنده : ناصر حاجلو

ای-میل نویسنده : n.hajloo@gmail.com

Copyright (c) 2009 Nasser Hajloo.

Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later version published by the Free Software Foundation;

with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. A copy of the license is included in the section entitled “GNU Free Documentation License”.

—————————————————————-

اما از اونجا که من ر ایران زندگی می کنم و ایران یک کشور با دین رسمی هست وخیلی ها آداب و رسوم این دین رسمی ( اسلام ) رو بجا میارن لازم دیدم که در این خصوص مطلبی بنویسم.

برنامه نویس ها به عنوان نیروهای پیاده سازی یک شرکت نرم افزاری، تاثیر به سزایی در تحویل به موقع ( و با کیفیت ) محصول به مشتری دارن و معمولا شرکت ها(ی درست حسابی) در جذب برنامه نویس های خوب همیشه در رقابت هستن. اما چیزی که بیش از هر چیز دیگری یک برنامه نویس احتیاج داره آرامش و تمرکز برای تفکر هست، در این میان تغذیه مناسب و رعایت بسیاری از موارد دیگر که به سلامت فکر کمک می کند تاثیر به سزایی در میزان بازدهی یک برنامه نویس دارد.

ماه رمضان ماهیست که بیشتر پروژه های نرم افزاری بخاطر خستگی و گرسنگی و از دست رفتن آرامش و نیروی تفکر برنامه نوس ها ، به تعویق می افتد و با مشکل جدی روبرو می شود. معمولا بازدهی برنامه نویس ها به نصف و بضا در اوایل ماه رمضان به زیر نصف می رسد و راهی برای بالا بردن بازدهی وجود ندارد.

یکی از نزدیکان ما که یک شرکت نرم افزای اداره می کند، بیشتر اوقات در جستجوی برنامه نویس ها اقلیت دینی بخاطر مسایل مذهبی و بخصوص ماه رمضان بود. (‌البته در حال حاضر خبری از اوندارم و سه سالی می شود که کلا از او بی خبر هستم) او می گفت بالابردن ی ماه در تحویل برنامه هزینه های زیادی را به شرکت (جدای از هزینه حقوق ماهیانه افراد ) تحمیل می کند.

از موارد بالا که بگذریم تحویل به موقع برنامه به مشتری از مهمترین عوامل موفقیت یک شرکت نرم افزاری بخصوص در ایران است. بعضا هنگام عقد قرارداد اشاره ای به ماه رمضان و تعطیلت اسلامی که نهایتا منجر به تاخیرتحویل برنامه می شود،  نمی شود و شرکت موظف است که از هر راهی که شده این زمان از دست رفته را جبران کند.

تعداد کثیری از برنامه نویس ها از محل ار خودشان فاصله زیادی دارند و بعضا بین یک تا سه ساعت برای رسیدن به شرکت اتلاف وقت و انرژی دارندالبته همین مدت هم برای برگشت صرف می شود و بطور میانگین زمان ۴ ساعته رفت و برگشت ( روزانه )  کار با ساعت بالا ( بیش از ۸ ساعت بطر میانگین ) معمولا جایی برای بازدهی یک برنامه نویس نمی گذارد.

اما مدیران شرکت ها که معمولا با کمبود زمان روبرو هستند فشار بیشری را روی برنامه نویس ها می آورند تا زمان از دست رفته را جبران کنند.

توصیه هایی برای مدیران شرکت ها در ماه رمضان

  ۱ –    معمولا این کمبود زمان ازمدیریت بد پروژه حاصل ی شود چرا که مدیر پروژه هیچ وقت به فکر این زمان ها نیست و به رمضان هم ه چشم سایر ماه‌ها نگاه می کند، توصیه می شود که طوری برنامه ریزی کنید که پیش از رمضان حدود ۱۵روز از برنامه ریزی جلو باشید، تا با پایین رفتن بازدهی و کم شدن خروجی ها از برنامه ریزی عقب نیفتید.

   ۲ –   خیلی از کارها را می توان در منزل انجام اد، مثل طراحی ظاهر برنامه و یا یک بخش از برنامه که زیاد وابستگی به سایر برنامه ندارد، اگر چنین بخش هایی را برای پیاده سازی دارید ونیروی برنامه نویس مورد اطمینان شماست، اجازه بدهید بجای برنامه نویس شما بجای اینکه خودش را برای رساندن ب شرکت ۴ ساعت در راه خسته کند، با راحتی کار ما را درمنزل انجام دهد. البته اگر شرایط برای انجام چنین کاری مهیاست.

   ۳ –   نیروهایتان را پس از سپری کردن هفته اول با یک پاداش ( اضافه کردن حقوق و یا هر مورد دیگری ) خوشحال کنید تا دلبستگی بیشتری به داشته باشد و نیرویش را بیشتر بر روی کار متمرکز کند.

   ۴ –    بجای زیاد کردن ساعت کاری از نیروهایتان بیشتر از ۷ ساعت کار نکشید و (یک یا چند ) ساعت دیگر را به او حقوق بدهید تا شرایط زندگی برنامه نویستان به هم نریزد.

   ۵ –   در صورت امکان خودتان (بخواند مدیر پروژه) ‌از یک پزشک تغذیه برای مشاوره استفاده کنید و یک برنامه غذایی خوب و کافی برای برنامه نویس‌ها تهیه کرده و در اختیار آنها بگذارید تا نیروی کافی برای کار و تفکر داشته باشند.

  ۶ –   محیط کار را شاد نگه داید تا خستگی و سکوت باعث هدر رفتن نیروی افراد نشود.

و مواردی از این قبیل که به علت زیاد شدن مطلب از نوشتن آنها خودداری می کنم. اگر ما مواردی را سراغ دارید که من از قلم انداختم آن را با ما قسمت کنید.

One Response to ماه رمضان و تاثیر آن بر تولید نرم افزار

  1. صالح says:

    وافعا گفته هاتون صحیح هست. اونم در ایران.
    خوشبختانه تو شرکت ما تو ماه رمضان اجازه میدن که بازی کانتر رو به مدت 1.5 انجام بدیم. اونم به دلخواه. نمی دونید. وقتی پجه ها بازی میکنند. 1 خودشون بعد از مدتی مروند سر کارشون 2. با یک روحیه توپ کارشون رو ادامه میدن. سختی این روزها رو متوجه نمیشند

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: